Matisyahu

Matisyahu

Matisyahu to jeden z najoryginalniejszych artystów, jacy pojawili się w ostatnich latach na światowej scenie muzycznej. Swą twórczość opiera na muzyce reggae, dodając do niej elementy muzyki chasydzkiej, jazzu, hip hopu i beatboxingu. Śpiewa najczęściej po angielsku, choć zdarza mu się także wykonywać piosenki w języku hebrajskim lub jidysz.

Naprawdę nazywa się Matthew Paul Miller. Urodził się 30 czerwca 1979 roku w West Chester, w stanie Pensylwania. Dorastał w środowisku żydowskim, najpierw w rodzinnych stronach, potem w Nowym Jorku. Ukończył tradycyjną szkołę przy synagodze w White Plains. Potem przez rok występował pod pseudonimem MC Truth w Oregonie. W 1996 roku pojechał do Izraela i ta wyprawa całkowicie zmieniła jego życie. Zafascynowany judaizmem, postanowił przyjąć jego ortodoksyjną postać. Po powrocie do Stanów skończył szkołę średnią, a następnie rozpoczął współpracę z żydowskim zespołem Pey Dalid. W międzyczasie został Chasydem i zaczął studiować Torę. Równolegle trwały już prace nad jego pierwszym albumem.

W 2004 roku podpisał kontrakt z wytwórnią JDub, promującą nieodpłatnie muzyków żydowskiego pochodzenia. W połowie października ukazał się jego debiutancki longplay, „Shake Off the Dust…Arise”. Rok później do sklepów trafiło koncertowe wydawnictwo artysty, zatytułowane „Live at Stubb's”. W latach 2005-2006 Matisyahu intensywnie koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Udało mu się także wystąpić w Izraelu i supportować Stinga.

Na początku marca 2006 roku premierę miała druga studyjna płyta, „Youth”, która potwierdziła, że Matisyahu jest jednym z czołowych artystów współczesnej sceny reggae. Równolegle ukazał się pierwszy album z remiksami, „Youth Dub” (drugi miał premierę pod koniec grudnia i zawierał m.in. cover The Police, „Message In a Bottle”).

W 2007 roku artysta zaangażował się w powstawanie filmu dokumentalnego „Unsettled”, którego bohaterami była szóstka uchodźców ze strefy Gazy. Muzyk napisał ścieżkę dźwiękową, a sam obraz zdobył nagrodę jury dla Najlepszego Dokumentu wyświetlanego podczas Slamdance Film Festival.

W połowie października następnego roku Matisyahu wydał EP-kę, zatytułowaną „Shattered”. Pod koniec sierpnia 2009 roku, światło dzienne ujrzał longplay „Light” oraz EP-ka, „Live at Twist & Shout”.

Najnowszy, koncertowy album artysty, „Live at Stubb's Vol. 2”, trafił do sklepów w lutym b.r. Został nagrany z towarzyszeniem brooklyńskiego Dub Trio, w składzie: gitarzysta D.P. Holmes, basista Stu Brooks i perkusista Joe Tomino. „Dub Trio rozumie pojęcie przestrzeni. Dla mnie, jako wokalisty, to świetna rzecz, bo dzięki temu mogę podejść do śpiewania moich tekstów w zupełnie nowy sposób” – mówi Matisyahu.

Artysta znany jest z niezwykle żywiołowych, przykuwających uwagę koncertów. „Występy na scenie są ważną częścią tego, co robię. Wytwarza się tam energia, której nie da się osiągnąć w studiu nagraniowym”.

Galeria Matisyahu