RotFront

RotFront

"RotFront znaczy więcej, niż tylko muzyka: to istotny wkład do międzynarodowych relacji. Tak jak kiedyś Rosjanie uczyli się języka niemieckiego, słuchając Rammsteina, tak obecnie Niemcy śpiewają razem z Rotfront po rosyjsku, ukraińsku a nawet węgiersku" - Wladimir Kaminer (niemiecki pisarz, autor opowiadań, publicysta i DJ rosyjsko-żydowskiego pochodzenia)

Misją RotFront jest likwidowanie barier. Sami dają dobry przykład, żyjąc w wyluzowanej, harmonijnej interakcji różnych narodowości, grup etnicznych, muzycznych stylów i kultur. Ukrainiec, dwóch Węgrów, Amerykanin, Australijczyk oraz pięciu Niemców mieszają ze sobą ska, reggae, dancehall i cumbię z muzyką klezmerską, specyficzną berlińską stylistyką hip hop, wschodnioeuropejską turbopolką, śródziemnomorskimi melodiami i rockowymi riffami. Teksty po rosyjsku, węgiersku, niemiecku i angielsku opowiadają o życiu w Berlinie i przygodach imigrantów w mieście.

RotFront wywodzi się z berlińskiego Kaffee Burger, miejsca, gdzie narodziła się legendarna ekipa DJ’ska RussenDisko. Zespół jest dzieckiem dwóch berlińskich "emigrantskis". Yuriy Gurzhy (połowa kolektywu RussenDisko) połączył siły z węgierskim muzykiem Simonem Wahornem - inicjatorem HungaroGroover Soundsystem, aby w 2003 roku stworzyć Emigrantski Raggamuffin Kollektiv RotFront. Grając prawie całonocne koncerty, szybko urośli do miana głównej imprezowej kapeli stolicy Niemiec. Jeszcze przed podpisaniem kontraktu płytowego zagrali na wielu znaczących festiwalach, takich jakich Lowlands w Holandii, Fusion w Niemczech, Accordion w Austrii, czy Moods w Szwajcarii. Zaliczyli też mnóstwo koncertów klubowych i festiwali na Węgrzech.

Na składance "RussenDisko Hits 1" umieścili swoją wersję klasyka Kraftwerk "Wir sind die Roboter", mają też na koncie cover utworu "Remmidemmi" grupy Deichkind, legendy niemieckiego hiphopu. Album "Emigrantski Raggamuffin" (2009) nagrali we współpracy z berlińskim producentem Kraansem De Lutinem (Tiger HiFi, Martin Jondo, Culcha Candela). Data premiery najnowszego albumu, „Real Berlin Wedding”, to 29 kwietnia 2011.

RotFront tworzą:
Yuriy Gurzhy – gitara, bas, wokal
Simon Wahorn – bas, gitara, wokal
Dorka Gryllus – wokal (Węgierka, znana z ról w takich filmach, jak "Irina Palm" Sam Garbarsky'ego, "Kostucha" Wolfganga Murnbergera czy "Soul Kitchen" Fatiha Akina)
Mad Milian – MC
Anke Luchs - puzon
Dan Freeman - saksofon
Max Bakshish - klarnet i saksofon
Daniel Kahn – akordeon
Jan "Stix" Pfennig - perkusja

Galeria RotFront