Festiwalowy mural autorstwa Edwarda Dwurnika w Oświęcimiu

Podczas II Life Festival Oświęcim, w czwartek 16 czerwca 2011 o godzinie 17:00, odsłonięty zostanie okolicznościowy mural stworzony przez jednego z najwybitniejszych polskich malarzy i grafików - Edwarda Dwurnika. Projekt został przygotowany specjalnie z okazji II Life Festival Oświęcim.

Edward Dwurnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej - niepokorny i prowokacyjny, zmienny, nieprzewidywalny i pełen diabelskiego poczucia humoru. Jego prace budzą poruszenie i wywołują skrajne emocje, także wśród twórców najmłodszego pokolenia. Mural stworzony z okazji II Life Festival Oświęcim, swoją tematyką będzie nawiązywał do przesłania imprezy – propagowania pokoju, przełamywania barier i stereotypów kulturowych, a także przekazywania ducha tolerancji.

„Oświęcim to specyficzne miejsce - kojarzy się z muzeum i z holocaustem. Od razu pomyślałem, że powinienem namalować przedwojennych grajków, którzy graliby na kontrabasach” – mówi artysta. „Okazało się, że motywacją organizatorów festiwalu jest odczarowanie tego miejsca - chcieliby żeby Oświęcim stał się normalnym miastem, nie tylko z traumą tego obozu. Stanęło na tym, że będą to młodzi ludzie, grający na pięknych, pomarańczowych kontrabasach. Te wszystkie postaci i te piękne instrumenty będą na tle mojego ukochanego błękitu pruskiego”.

Edward Dwurnik bez wahania przyjął propozycję udziału w Life Festivalu Oświęcim 2011 – idea przyświecająca wydarzeniu jest mu bardzo bliska: „Wydaje mi się, że to jest świetna idea, bo to miejsce jest przecież niesamowitym, dwudziestowiecznym symbolem. Bardzo dobrze, że Life Festival będzie w Oświęcimiu i przyciągnie tam ludzi. Prawdopodobnie będą oni odwiedzać też muzeum” – mówi artysta.

Life Festival Oświęcim to przede wszystkim wydarzenie muzyczne. Jako jedna z najbardziej prestiżowych i wielokulturowych imprez w Polsce, gromadzi artystów pochodzących z różnych krajów i kontynentów. W tym roku w imprezie wezmą udział mi.in. James Blunt, Matisyahu, RotFront, T.Love, Blue Cafe, Kana i Dunkelbunt.

Głównym celem festiwalu jest przesłanie budowy świata wolnego od rasizmu i antysemityzmu w całym bogactwie jego różnorodności kulturowych. Do tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy zaprosili jednak również wybitnych przedstawicieli innych dziedzin sztuki. O kolejnych artystach II Life Festival Oświęcim będzie można przeczytać już wkrótce.