II Life Festival Oświęcim 2011

Life Festival Oświęcim jest jedną z najbardziej prestiżowych i wielokulturowych imprez w Polsce o międzynarodowym charakterze. Udział artystów pochodzących z krajów takich jak Izrael, Jamajka, Austria, Węgry, Niemcy i Ukraina, a także gwiazd polskiej sceny muzycznej, zapewnił wysoką frekwencję oraz międzynarodowy sukces pierwszej edycji festiwalu w czerwcu 2010 r. Tegoroczny festiwal odbędzie się w Oświęcimiu w dniach 11 – 18 czerwca. Tym razem zagrają m.in. wykonawcy z Austrii, Włoch, Francji, USA, Polski, Niemiec oraz Jamajki. Podczas koncertu finałowego 18 czerwca wystąpi główna gwiazda festiwalu - James Blunt. Festiwal zostanie również uświetniony udziałem znanych wykonawców i autorytetów w dziedzinach muzyki klasycznej, teatru i sztuki. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Peace Festival, a pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym dziennikarz muzyczny RMF FM – Darek Maciborek.

Miejsce

Na miasto Oświęcim patrzymy przede wszystkim przez pryzmat jego tragicznej historii. Jednak ponad pół wieku po tamtych wydarzeniach, Oświęcim jest również ośrodkiem licznych inicjatyw na rzecz pokoju i tolerancji, miejscem spotkań ludzi różnych narodowości, wyznań i przekonań, w którym nowe pokolenia chcą budować przyszłość bez wojen i przemocy. W mieście uznawanym za symbol Holocaustu – zagłady narodu żydowskiego i eksterminacji innych narodów, w tym przede wszystkim Polaków, Romów oraz Rosjan, po raz drugi wybrzmi przesłanie budowy świata wolnego od rasizmu i antysemityzmu w całym bogactwie jego różnorodności kulturowych.

Idea

Life Festival Oświęcim to inicjatywa, która zrodziła się z potrzeby przełamywania stereotypów kulturowych i przekazywania ducha tolerancji. Głównym celem festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Muzyka łączy ludzi niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia i statusu społecznego. Obce są jej granice wynikające z wyznawanej religii, poglądów politycznych, rasy i narodowości. Podczas II Life Festival Oświęcim, artyści i publiczność jednym głosem dadzą wyraz wierności tej idei.