Matisyahu wystąpi podczas II Life Festival w Oświęcimiu

18 czerwca 2011 podczas finałowego koncertu II Life Festival Oświęcim na stadionie MOSiR w Oświęcimiu, wystąpi Matisyahu – jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych artystów światowej sceny muzycznej ostatnich lat. Matisyahu jest drugą obok Jamesa Blunta, wielką gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu.

Artysta opiera swoją twórczość na muzyce reggae, dodając do niej elementy muzyki chasydzkiej, jazzu, hip hopu i beatboxingu. Śpiewa najczęściej po angielsku, choć zdarza mu się także wykonywać piosenki w języku hebrajskim lub jidysz. Matisyahu znany jest też z niezwykle żywiołowych, przykuwających uwagę koncertów. „Występy na scenie są ważną częścią tego, co robię. Wytwarza się tam energia, której nie da się osiągnąć w studiu nagraniowym” – mówi artysta. „Chcę, aby moja muzyka miała znaczenie, wzruszała ludzi i skłaniała ich do myślenia. Muzyka dociera bardzo głęboko i przemawia do nas w sposób silniejszy, niż jakiekolwiek słowa” – dodaje.

Matisyahu ma na koncie trzy świetnie przyjęte albumy studyjne, a także trzy płyty koncertowe. Najnowsza z nich, „Live at Stubb’s, Vol. 2”, nagrana z towarzyszeniem brooklyńskiego Dub Trio
(w składzie: gitarzysta D.P. Holmes, basista Stu Brooks i perkusista Joe Tomino), trafiła do sklepów

w lutym tego roku. „Dub Trio rozumie pojęcie przestrzeni. Dla mnie, jako wokalisty, to świetna rzecz, bo dzięki temu mogę podejść do śpiewania moich tekstów w zupełnie nowy sposób” – mówi Matisyahu.


Biografia

Matisyahu – ortodoksyjny żyd rapujący w rytm muzyki reggae, jeden z najoryginalniejszych artystów światowej sceny muzycznej ostatnich lat.

Naprawdę nazywa się Matthew Paul Miller. Urodził się 30 czerwca 1979 roku w West Chester, w stanie Pensylwania. Dorastał w środowisku żydowskim, najpierw w rodzinnych stronach, potem w Nowym Jorku. Ukończył tradycyjną szkołę przy synagodze w White Plains. Potem przez rok występował pod pseudonimem MC Truth w Oregonie. W 1996 roku pojechał do Izraela i ta wyprawa całkowicie zmieniła jego życie. Zafascynowany judaizmem, postanowił przyjąć jego ortodoksyjną postać. Po powrocie do Stanów skończył szkołę średnią, a następnie rozpoczął współpracę z żydowskim zespołem Pey Dalid. W międzyczasie został Chasydem i zaczął studiować Torę. Równolegle trwały już prace nad jego pierwszym albumem.

W 2004 roku podpisał kontrakt z wytwórnią JDub, promującą nieodpłatnie muzyków żydowskiego pochodzenia. W połowie października ukazał się jego debiutancki longplay, „Shake Off the Dust…Arise”. Rok później do sklepów trafiło koncertowe wydawnictwo artysty, zatytułowane „Live at Stubb's”. W latach 2005-2006 Matisyahu intensywnie koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Udało mu się także wystąpić w Izraelu i supportować Stinga.

Na początku marca 2006 roku premierę miała druga studyjna płyta, „Youth”, która potwierdziła, że Matisyahu jest jednym z czołowych artystów współczesnej sceny reggae. Równolegle ukazał się pierwszy album z remiksami, „Youth Dub” (drugi miał premierę pod koniec grudnia i zawierał m.in. cover The Police, „Message In a Bottle”).

W 2007 roku artysta zaangażował się w powstawanie filmu dokumentalnego „Unsettled”, którego bohaterami była szóstka uchodźców ze strefy Gazy. Muzyk napisał ścieżkę dźwiękową, a sam obraz zdobył nagrodę jury dla Najlepszego Dokumentu wyświetlanego podczas Slamdance Film Festival.

W połowie października następnego roku Matisyahu wydał EP-kę, zatytułowaną „Shattered”. Pod koniec sierpnia 2009 roku, światło dzienne ujrzał longplay „Light” oraz EP-ka, „Live at Twist & Shout”.

Najnowszy, koncertowy album artysty, „Live at Stubb's Vol. 2”, trafił do sklepów w lutym b.r.