Nowi wykonawcy II Life Festiwal w Oświęcimiu: T. Love, RotFront, Blue Café & World Artists

Znany jest już pełen program koncertu finałowego II Life Festiwal w Oświęcimiu. 18 czerwca 2011 na stadionie MOSiR, obok Jamesa Blunta i Matisyahu wystąpią T.Love oraz zespół RotFront. 17 czerwca 2011 w ramach festiwalu, na Rynku Starego Miasta w Oświęcimiu, odbędzie się również koncert „Artyści Świata”, podczas którego zagra zespół Blue Cafe w niezwykłym towarzystwie wykonawców z Polski i Jamajki.

Grupy T.Love nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi muzyki w Polsce. Legendarna formacja, kierowana niemal od 30 lat przez Muńka Staszczyka, ma na koncie 15 albumów z takimi hitami, jak „Warszawa”, „I love you”, „Wychowanie”, „Chłopaki nie płaczą”, „King”, czy „Bóg”. Zespół jest w świetnej formie, co udowodnił m.in. podczas niedawnego koncertu w szwedzkim klubie Göta Källare w Sztokholmie.

Kolejna gwiazda – zespół RotFront to wielonarodowy skład pochodzący z Berlina, który wschodnioeuropejskie brzmienia (polka, muzyka klezmerska) podgrzewa energią południowych rytmów ska czy cumbia. W ich muzyce nie ma żadnych barier, wschód spotyka zachód, a północ brata się z południem. W składzie znajdują się muzycy z Ukrainy, Węgier, Niemiec, USA i Australii. Hiphopowy MC, akordeonista, sekcja dęta i zjawiskowa węgierska wokalistka – to tylko część tej energetycznej ekipy, która podczas koncertu potrafi rozruszać nawet najbardziej oporną publiczność.

James Blunt - światowa megagwiazda, Matisyahu - jeden z najciekawszych artystów międzynarodowej sceny muzycznej ostatnich lat, T.Love - kultowy już zespół, na którym wychowały się pokolenia Polaków, oraz RotFront - unikalny, międzynarodowy skład z Berlina – tworzą komplet wykonawców, którzy wystąpią podczas finałowego koncertu 18 czerwca w ramach II Life Festival w Oświęcimiu. Tym samym artyści wesprą główne idee festiwalu - przełamywanie stereotypów kulturowych, przekazywanie ducha tolerancji i postulat budowy świata wolnego od rasizmu i antysemityzmu w całym bogactwie jego różnorodności kulturowych.

„Idea festiwalu jak najbardziej nam odpowiada. Chodzi o to, aby wszyscy artyści, dający z siebie energię i muzykę, połączyli się. W ten sposób wytworzy się niesamowita magia” – mówi Dominika Gawęda, wokalistka zespołu Blue Cafe.

„Kiedyś John Lennon i Yoko Ono śpiewali ‘Give Peace a Chance’, dajcie szansę pokojowi. Więc dajmy tę szansę w czasie Life Festivalu” – dodaje lider grupy, Paweł Rurak-Sokal.

Blue Cafe wraz z gośćmi m.in. z Jamajki wystąpi w piątek, 17 czerwca 2011, podczas koncertu „Artyści Świata” na Rynku Starego Miasta w Oświęcimiu. Łódzka grupa jest jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej pierwszej dekady XXI wieku. Zespół kierowany przez Pawła Ruraka-Sokala przygotowuje się do wydania nowej płyty, „Dada”, promowanej przez przebojową piosenkę „Buena”.


T. Love, biografia:

Legenda polskiej sceny muzycznej. Zespół założony w 1982 roku w Częstochowie przez Muńka Staszczyka. Początkowo nazywali się T.Love Alternative. Inspirowali się punkiem i nową falą, zespołami takimi, jak: The Clash, Sex Pistols, Buzzocks Jam, Kryzys i Tilt. Jednocześnie pozostawali pod wpływem rytmów reggae i ska, a także klimatów z lat 60.

Pierwsza kaseta grupy nosiła tytuł "Nasz bubelon" i wydana została w 1984 roku po festiwalu w Jarocinie. Rok później wytwórnia Tilele Records wydała kasetę pod tytułem "Chamy idą". Hity takie jak "Wychowanie" czy "IV liceum" stały się młodzieżowymi hymnami lat 80.

W 1990 roku grupa ukazała swoje nowe, odmłodzone oblicze. Zmieniony został prawie cały skład - z dawnego pozostał tylko lider - Muniek Staszczyk. Wydana w 1991 roku płyta "Pocisk miłości", przyniosła m.in. wielki przebój „Warszawa". Rok później ukazał się album „King” oraz składanka „Dzieci rewolucji”. Rok 1994 przyniósł płyty "I Love You" oraz "Prymityw". Pierwsza zawierała materiał koncertowy oraz dwa utwory studyjne, które stały się hitami (tytułowy "I Love You" oraz "Syn miasta"). Na drugiej płycie znalazły się między innymi takie przeboje, jak: "Potrzebuję wczoraj", "Bóg" oraz "Wakacje". Kolejny studyjny album "Al Capone" ukazał się w 1996 roku. Promowały go single "1996" i "Jak żądło". W 1997 powstał krążek "Chłopaki nie płaczą”, z tytułowym przebojem, któremu towarzyszył znakomity teledysk, w którym zespół przedstawił siebie jako parodię boysbandu.

Dyskografię zespołu uzupełniają albumy: „BesT.love” (składanka, 1998) „Antyidol” (1999), „Model 01” (2001), „Superprodukcja” (ścieżka dźwiękowa do filmu, 2003), „T.Live” (składanka koncertowa, 2003) oraz „I Hate Rock’n’Roll” (2006).

Oficjalna strona zespołu: http://www.t-love.pl


RotFront, biografia:

"RotFront znaczy więcej, niż tylko muzyka: to istotny wkład do międzynarodowych relacji. Tak jak kiedyś Rosjanie uczyli się języka niemieckiego, słuchając Rammsteina, tak obecnie Niemcy śpiewają razem z Rotfront po rosyjsku, ukraińsku a nawet węgiersku" - Wladimir Kaminer (niemiecki pisarz, autor opowiadań, publicysta i DJ rosyjsko-żydowskiego pochodzenia)

Misją RotFront jest likwidowanie barier. Sami dają dobry przykład, żyjąc w wyluzowanej, harmonijnej interakcji różnych narodowości, grup etnicznych, muzycznych stylów i kultur. Ukrainiec, dwóch Węgrów, Amerykanin, Australijczyk oraz pięciu Niemców mieszają ze sobą ska, reggae, dancehall i cumbię z muzyką klezmerską, specyficzną berlińską stylistyką hip hop, wschodnioeuropejską turbopolką, śródziemnomorskimi melodiami i rockowymi riffami. Teksty po rosyjsku, węgiersku, niemiecku i angielsku opowiadają o życiu w Berlinie i przygodach imigrantów w mieście.

RotFront wywodzi się z berlińskiego Kaffee Burger, miejsca, gdzie narodziła się legendarna ekipa DJ’ska RussenDisko. Zespół jest dzieckiem dwóch berlińskich "emigrantskis". Yuriy Gurzhy (połowa kolektywu RussenDisko) połączył siły z węgierskim muzykiem Simonem Wahornem - inicjatorem HungaroGroover Soundsystem, aby w 2003 roku stworzyć Emigrantski Raggamuffin Kollektiv RotFront. Grając prawie całonocne koncerty, szybko urośli do miana głównej imprezowej kapeli stolicy Niemiec. Jeszcze przed podpisaniem kontraktu płytowego zagrali na wielu znaczących festiwalach, takich jakich Lowlands w Holandii, Fusion w Niemczech, Accordion w Austrii, czy Moods w Szwajcarii. Zaliczyli też mnóstwo koncertów klubowych i festiwali na Węgrzech.

Na składance "RussenDisko Hits 1" umieścili swoją wersję klasyka Kraftwerk "Wir sind die Roboter", mają też na koncie cover utworu "Remmidemmi" grupy Deichkind, legendy niemieckiego hiphopu. Album "Emigrantski Raggamuffin" (2009) nagrali we współpracy z berlińskim producentem Kraansem De Lutinem (Tiger HiFi, Martin Jondo, Culcha Candela). Data premiery najnowszego albumu, „Real Berlin Wedding”, to 29 kwietnia 2011.

RotFront tworzą:

Yuriy Gurzhy – gitara, bas, wokal
Simon Wahorn – bas, gitara, wokal
Dorka Gryllus – wokal (Węgierka, znana z ról w takich filmach, jak "Irina Palm" Sam Garbarsky'ego, "Kostucha" Wolfganga Murnbergera czy "Soul Kitchen" Fatiha Akina)
Mad Milian – MC
Anke Luchs - puzon
Dan Freeman - saksofon
Max Bakshish - klarnet i saksofon
Daniel Kahn – akordeon
Jan "Stix" Pfennig - perkusja


Blue Café, biografia:

Łódzki zespół Blue Café istnieje od 1998 roku. To ośmioosobowa grupa profesjonalnych muzyków, z wokalistką o niezwykle interesującej barwie głosu. Liderem jest klawiszowiec, kompozytor i aranżer – Paweł Rurak-Sokal. Grupa wykonuje muzykę pop z elementami acid jazzu, soulu, funky i hip-hopu.

W 2001 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Pomaton, a debiutancka płyta "Fanaberia" miała premierę rok później, 18 maja 2002. Album, zawierający w sumie 17 utworów, nagranych wiosną 2001 roku w studiu Wincjusza Chrósta, spotkał się z wielkim zainteresowaniem, nie tylko w naszym kraju. Zespół został zaproszony na koncerty do Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Już pierwszy singiel "Espaniol" został znakomicie przyjęty przez publiczność.

4 grudnia 2003 ukazał się drugi album formacji, zatytułowany "Demi-sec". Wśród gości znaleźli się: Marek Torzewski, Jacek Koman, Rei Ceballo (timbal, conga), Maria Pomianowska (sarangi), Mark Caudle (viola da gamba), Michał Czachowski (sitar), Rubinstein Quartett oraz oryginalne wokalistki z Łowicza.

W roku 2005 zespół opuściła wokalistka Tatiana Okupnik. Jej miejsce zajęła Dominika Gawęda, wybrana w trzyetapowym castingu, w którym wzięło udział ponad 400 dziewczyn.

We wrześniu 2006 odbyła się premiera kolejnego albumu Blue Cafe, "Ovosho”, promowanego przez singiel "Baby, baby".11 kwietnia 2008 r zespół wydał czwartą płytę pt. "Four Season", a promujące ją utwory "Czas nie będzie czekał" i "Niewiele mam" stały się hitami i przez wiele tygodni nie schodziły z pierwszych miejsc list przebojów.

W lutym 2011 roku, ukazał się singiel "Buena", zapowiadający piąty w dyskografii zespołu album, "DaDa" (premiera – marzec 2011). Obecnie grupę Blue Cafe tworzą: Paweł Rurak-Sokal, Dominika Gawęda, Piotr "Jasiek" Sławiński, Piotr Grąbkowski, Michał Niewiadomski, Marcin Błasiak, Sebastian Kasprowicz oraz Łukasz Moszczyński.