News

Festiwalowy mural Edwarda Dwurnika

Środa, 20 kwietnia 2011 (10:00)

Edward Dwurnik, wybitny polski malarz i grafik, stworzy projekt specjalnego, okolicznościowego murala na II Life Festival Oświęcim. Odsłonięcie dzieła odbędzie się w czwartek, 16 czerwca 2011.

Edward Dwurnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Niepokorny i prowokacyjny, zmienny i nieprzewidywalny, pełen diabelskiego poczucia humoru, budzi skrajne reakcje i poruszenie, także wśród twórców najmłodszego pokolenia.

Mural przygotowywany przez Dwurnika będzie nawiązywał tematyką do pokojowego przesłania festiwalu.

„Oświęcim to jest specyficzne miejsce, kojarzy się z muzeum i z holocaustem. Od razu pomyślałem, że powinienem namalować przedwojennych grajków, którzy by grali na kontrabasach” – opowiada artysta. „Okazało się, że organizatorzy chcą odczarować to miejsce, chcieliby żeby Oświęcim stał się normalnym miastem, nie tylko z traumą tego obozu. Stanęło na tym, że będą to jednak kontrabasy i będą to młodzi ludzie, grający na pięknych, pomarańczowych kontrabasach. Te wszystkie postaci i te piękne instrumenty będą na tle mojego ukochanego błękitu pruskiego”.

---

Dwurnik bez wahania przyjął propozycję organizatorów Life Festivalu, bo jego pokojowe, przełamujące kulturowe bariery przesłanie bardzo mu odpowiada.

„Wydaje mi się, że to jest świetna idea, bo to miejsce jest przecież niesamowitym, dwudziestowiecznym symbolem. Bardzo dobrze, że Life Festival będzie w Oświęcimiu i zjadą tam ludzie. Prawdopodobnie będą odwiedzać też muzeum”.

---

Fot. Edward Dwurnik i Darek Maciborek (dyrektor artystyczny Life Festival) i projekt murala

Edward Dwurnik więcej informacji »