O festiwalu

Life Festival Oświęcim to międzynarodowy festiwal muzyczny, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest znany dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy RMF FM, Darek Maciborek.

Główną ideą festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Pokojowe przesłanie, po raz kolejny wypływające z miasta, na przedmieściach którego został założony największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, stanowiący współczesny symbol Holokaustu - zagłady narodu żydowskiego i eksterminacji innych narodów, w tym przede wszystkim: Polaków, Romów, Rosjan, ma na celu wyzbycie się patrzenia na świat przez pryzmat różnic kulturowych, rasizmu i antysemityzmu.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach 17-19 czerwca 2010 roku. Na scenie na Rynku Starego Miasta zaprezentowali się: Kasia Kowalska, izraelski zespół Hatikva 6 oraz Mosa Sisic & The Gipsy Express z Austrii. W finałowym koncercie na stadionie MOSiR wzięli udział: Varius Manx, Voo Voo i UkraInni, Trebunie Tutki i Twinkle Brothers (Jamajka) oraz Nomada (Węgry). Gwiazdą wieczoru był eks-wokalista legendarnej formacji Genesis Ray Wilson, który wystąpił wraz z orkiestrą Berlin Symphony Ensemble.

W ramach Life Festivalu 2010 odbył się również koncert Orkiestry, Chór Żeńskiego i Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Pawła Przytockiego, z udziałem solistki Opery Wiedeńskiej, Marjany Lipovšek. Wspólnie wykonali III Symfonię Mahlera.

Dodatkowo goście festiwalu mogli wziąć udział w pokazach filmów w kinie plenerowym: „Przyjeżdża orkiestra” i „Obiecaj mi!”, a także obejrzeć wystawy: „Izrael wczoraj i dziś” i „Izraelska ilustracja dziecięca”.