Żywa Biblioteka i S.E.N. „Meritum”

Żywa Biblioteka

„Żywa Biblioteka” działa w sposób analogiczny jak normalna biblioteka. Czytelnicy przychodzą i wypożyczają książkę na określony czas. Gdy skończą ją czytać, zwracają ją do biblioteki i mogą wypożyczyć kolejną, jeśli mają na to ochotę. W „Żywej Bibliotece” nie wypożycza się jednak zwyczajnych książek. ‘Książką’ w tej bibliotece jest człowiek – gotowy, by podzielić się swoją historią.

‘Książkami’ w „Żywej Bibliotece” są ludzie będący ofiarami uprzedzeń i stereotypów, często dyskryminowani i wykluczeni społecznie. ‘Czytelnikiem’ w tej bibliotece może zostać każdy – kto ma ochotę stanąć ze swoimi uprzedzeniami twarzą w twarz i zacząć z nimi rozmowę.

Rozmawiajmy więc! Nawet jeśli bariery społeczne, kulturowe, religijne czynią ten dialog trudnym, potraktujmy to jako wyzwanie, a nie przeszkodę! Wokół nas jest wielu niezwykłych ludzi – ludzi innych niż my, o innym podłożu społecznym, innej kulturze i innej religii. Wielu z nich będzie ‘Książkami’ w trakcie „Żywej Biblioteki”. Historie, które mają nam do opowiedzenia, czekają…

Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej „Meritum”

www.sen-meritum.pl

Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej "Meritum" istnieje od 2005 roku. Naszym celem jest szerzenie wiedzy i praktyki psychologicznej, popularyzowanie jej i docieranie do jak największej liczby ludzi. Podstawowym zadaniem jest szerzenie idei edukacji nieformalnej.

Edukację nieformalną można określić jako "naukę poprzez praktykę". Jej zadaniem jest uzupełnianie systemu edukacji formalnej, umożliwianie zastosowania w praktyce teoretycznej wiedzy zdobytej w trakcie nauki, jak również kształtowanie szeregu kompetencji i umiejętności, których nauczanie jest pominięte w systemie edukacji formalnej.

M.E.R.I.T.U.M.

16 czerwca 2011 na Rynkul Starego Miasta w Oświęcimiu swoje działanie rozpocznie M.E.R.I.T.U.M., czyli Multi-Edukacyjny Reaktor Inicjujący Transfer Umiejętności Międzykulturowych.

Od (godziny) specjaliści z zakresu edukacji nieformalnej poprowadzą warsztaty i zabawy dla młodzieży z oświęcimskich szkół. Po południu na warsztaty będą zaproszeni wszyscy chętni goście Life Festival Oświęcim 2011.

W kilkunastoosobowych grupach na wolnym powietrzu będziemy dyskutować nad różnorodnością kulturową, stereotypami, dyskryminacją. Będzie okazja by stworzyć własną mandalę, dowiedzieć się nieco o innych kulturach, pomuzykować, doświadczyć na własnej skórze jak przebiega kontakt międzykulturowy.

Galeria Żywa Biblioteka i S.E.N. „Meritum”